A diólevél komposztálása az ősz beálltával igencsak aktuálissá válik, ami a közhiedelemmel ellentétben nem egy bonyolult folyamat.
Az emberek többsége idegenkedik a diólevél komposztálásával kapcsolatban, hiszen olyan allelokemikáliákat tartalmaz, amik hatással vannak a növények növekedésére és ezáltal károsan hatnak az általános komposztra. Sajnos sokan emiatt a legrosszabb megoldást választják, a diófalevél elégetését.
Diólevél az utcafronton. Érdemes még innen is összeszedni és a diófa-komposztunkba tenni. / Fotó: hulladekvadasz.hu
A szakértőink segítségével ezért összefoglaltuk a diófalevél komposztálásával kapcsolatos főbb tudnivalókat, amihez segítségül hívtuk a komPOSZTolok csoportunkban kapott véleményeket, tapasztalatokat is.
Diófa levele gyógyhatású. / Fotó: hulladekvadasz.hu
Gondoltad volna? A diófának nem csak a termése, hanem a levele is felhasználható: a hajápolástól a bőrbetegségeken át a méregtelenítésig rengeteg mindenre javasolják a diófa gyógyhatású levelét.
A Biokultúra című folyóiratban megjelent tanulmány szerint több elvégzett kísérlet alapján megállapítható, hogy kilenc hónapig tartó komposztálás során a diólevél kedvezőtlen hatását elveszti, sőt kedvezően hat a növények fejlődésére. A novemberben berakott komposzt már a következő év őszén olyan állapotba kerül, hogy egy rostálás után nyugodtan felhasználható.
A lehullott diólevelek közt érdemes kutakodni, hiszen diókat is találhatunk. / Fotó: hulladekvadasz.hu
Egy helyre gyűjtött diófalevél. / Fotó: facebook.com/avaregetes/
Humusz szűret a diófa-komposztálónál. / Fotó: facebook.com/avaregetes/
A diófa a Kárpát-medence őshonos nővénye, kertünk dísze. Hatalmas kultusza van Magyarországon és a diófa termését manapság aranyárban mérik. Mindenképpen megéri ültetni, ne tántorítson el minket a leveleivel való hercehurca.
Nevezz be diófakomposztoddal a JÖN Alapítvány komposztáló-szépségversenyére, ide kattintva lehet jelentkezni.
Csodásan kinéző diólevél komposztáló. / Fotó: facebook.com/avaregetes/
forrás: hulladékvadász.hu